Towarzystwo Budownictwa Społecznego to spółka gminna, której celem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanej wysokości czynszów z przeznaczeniem dla osób, których dochody nie pozwalają na zakup własnego mieszkania.
Dlaczego zakup własnego mieszkania dla wielu osób jest trudy lub wręcz niemożliwy? Nie sprzyjają temu pewne okoliczności:
- słaba zdolność kredytowa,
- wysoki koszt wkładu własnego, przy staraniu się o kredyt hipoteczny,
- niestabilność zatrudnienia,
- niechęć do zadłużania się na kolejne 25-30 lat.
Tutaj z pomocą przychodzi TBS oferując wynajmującym je lokatorom mieszkania z obniżonym czynszem.
Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie mogłoby jednak budować bez pomocy Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, który jest utworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego na mocy ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnie oprocentowanych kredytów, aby możliwa była budowa mieszkań niższym kosztem.
Jakie warunki musi spełnić przyszły najemca?
Pierwszym krokiem jest wpłata części kosztów budowy mieszkania w postaci partycypacji. Kolejnym wymogiem stawianym przyszłym najemcom jest nie przekroczenie określonego progu dochodów – 1,3 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w danym województwie, na którego terenie położony jest lokal mieszkalny. Następnym warunkiem jest brak posiadania tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego. Ponadto najemca zobowiązany jest posiadać zatrudnienie w obrębie gminy.
Należy jednak pamiętać, że w świetle obowiązujących przepisów mieszkań należących do TBS nie można wykupić. Oznacza to, że wynajmujący nigdy nie stanie się ich właścicielem.
Opłata partycypacyjna, ile wynosi?
Opłatę partycypacyjną należy wnieść przed zajęciem lokalu. Kwota partycypacji nie przekracza 30% kosztów budowy mieszkania. Koszt partycypacji można sfinansować za pomocą własnych środków bądź kredytu gotówkowego. Co z partycypacją jeśli najemca postanowi się wyprowadzić? W takim przypadku koszty partycypacji podlegają zwrotowi w całości. TBS ma rok na zwrot tej kwoty.
Jaki czynsz w TBS?
Na czynsz składają się przede wszystkim opłaty administracyjne, koszty utrzymania i eksploatacji budynku oraz fundusz remontowy. Wysokość stawki za 1 m2 ustalana jest zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Wysokość czynszu jest wyliczana w taki sposób, aby możliwe było pokrycie kosztów eksploatacji oraz spłata kredytu zaciągniętego na budowę.
Czy obowiązują dodatkowe opłaty?
Oprócz kwoty partycypacji oraz co miesięcznego czynszu należy również uiścić kaucję zabezpieczającą, która nie przekracza 12-krotności czynszu obowiązującego w momencie podpisywania umowy. W przypadku rezygnacji z najmu kwota wpłaconej kaucji podlega zwrotowi.
Jak starać się o mieszkanie w TBS?
Kandydat starający się o wynajem mieszkania z zasobów TBS powinien w pierwszej kolejności złożyć osobiście wniosek w siedzibie TBS. Następnie dokument ten podlega rozpatrzeniu przez komisję kwalifikacyjną.
Warunki pozytywnej weryfikacji wniosku.
- Brak tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego
- Dochód nieprzekraczający limitu
- Zatrudnienie w obrębie gminy
Po pozytywnej weryfikacji wniosku – wpłacenie kwoty partycypacji oraz kaucji.
Reasumując, mieszkania w systemie TBS to idealna propozycja dla osób, które poprzez kredyt na zakup mieszkania nie chcą wiązać się z bankiem na wiele lat. Czynsz w zasobach TBS nie jest wysoki, warto również wspomnież, że jeśli z jakichś przyczyn najemnca będzie miał kłopot z jego płaceniem, zawsze można zwrócić się do gminy z wnioskiem o dodatek mieszkaniowy. Niewielki wkład własny w postaci patrycypacji i kaucji mieszkaniowej to zdecydowane plusy mieszkań w TBS.
|